Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
دوشنبه, 01 مرداد 1403
ثبت نام
Cma.24 - بازی تاج و تخت
  بازی تاج و تخت
بررسی دو فصل از سریالی محبوب
 
   
  اطلاعات مقاله اختصاصی  
 
نویسنده مقاله: یحیی رستگاری
تاریخ ارائه در مجله: بیست و هشتم اسفند ماه یکهزار و سیصد و نود و یک
اطلاعات نشریه: مجله شماره 04 سینماسنتر
اطلاعات دریافت نسخه منتشر شده: دانلود مجلهسینماسنتر شماره 04 (ویژه نوروز 1392)
تاریخ ارائه در انجمن سینماسنتر: بیست و پنجم فروردین ماه یکهزار و سیصد و نود دو
طراح بنر: فرخ فرمان
ارائه دهنده: انتشارات الکترونیکی سینماسنتر
 
     
   
     

 

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.  
   
  مقاله شماره بیست و چهار  
  بازی تاج و تخت
بررسی دو فصل از سریالی محبوب


پس از پایان یافتن دو فصل از سریال جنجال برانگیز «بازی پادشاهان» می­توان نگاهی بهتر و روشن­تر به این سریال داشت. پیدا کردن جواب سؤال­هایی از قبیل اینکه: چرا بسیاری از منتقدان بر این باورند که کارگردان این سریال نمی­تواند ساخت این اثر را بیشتر از یک الی دو فصل دیگر ادامه دهد؟! و اینکه آیا این سریال با چنین هزینه بالایی آن­طور که باید، توانسته است نظر بینندگان را جلب کند یا خیر؟ برای آنکه بتوان یک اثر تلویزیونی را ارزیابی کرد باید به چندین موضوع توجه کرد؛ موضوعاتی از قبیل چگونگی کارگردانی، فیلم­برداری مناسب، داستان و فیلم­نامه قوی و ... که همگی موجب می­شوند تا ارزش اثر بالا رود. 
باید گفت پس از دیدن دومین فصل از این سریال به این نتیجه می رسیم که اولین فصل آن به مراتب بهتر از فصل دوم آن است. شاید تنها ایرادی که می­توان به 10 قسمت نخست سریال گرفت، پیچیدگی داستانی آن باشد. روند داستانی سریال به گونه­ای است که اگر بیننده از قبل با داستان آشنایی کافی نداشته باشد، شناختن و پی بردن به روابط پیچیده داخلی داستان و کلیت آن برایش مشکل خواهد بود. بسیاری از افرادی که این سریال به آنها پیشنهاد شده است، بعد از دیدن چندین قسمت ابتدایی، سریال آن­طور که باید توجهشان را به خود جلب نمی­کند و این بزرگترین ایراد چنین سریال وسیع و تیم نویسندگی این­چنین قدرتمندی است. البته وارد شدن به چنین موضوعاتی نمی­تواند موجب شود که کل سریال با شایستگی­های فراوانی که دارد زیر سؤال برود ولی به هر حال نقطه ضعف بزرگی برای آن به حساب می­آید. 

داستان فیلم از آنجایی شروع می­شود که پادشاه هفت اقلیم به دنبال کشته شدن دومین فرد کشور سراغ یکی از دوستان نزدیک خود می­رود تا او را به دربار فراخواند و از او برای حل مشکلات کمک بگیرد. شروع داستان از این جهت گنگ و نامفهوم است که بیننده نمی­تواند ارتباط بین موجوداتی که در جدول مشاهده کرده است و دیوار بزرگی که پس از آن می­بیند و یا کشته شدن فراری که از دیوار برگشته است را درک کند. صحنه­های دیدار پادشاه و صحبت­های او با یکی از لردهای کشور که برای کمک گرفتن از او آمده است، بسیار نامفهوم و گنگ است، زیرا روابط خانوادگی و چرایی بودن داستان به شکل مرموزی پوشانده شده است. با وجود اینکه می­توان گفت اصل داستان این است که بیننده همراه با کاراکترهای آن به دنبال کشف چراها باشد، ولی این امر مستلزم آن است که قبل از دیدن داستان بتواند روابط بین اتفاق­ها را به درستی درک کند. شاید بسیاری از کسانی که سریال­های تلویزیونی را همیشه دنبال می­کنند بتوانند از تریلرها و اخبار منتشر شده از سریال، چیزهایی مناسب و حتی کم متوجه شوند ولی این موضوع برای افراد عادی که شاید سریال را بعد از 2 ماه از پایان آن دنبال می­کنند صادق نیست. 

فصل اول داستان به دنبال کشف اتفاقات در دربار پادشاهی ادامه می­یابد و به مرور ما متوجه ارتباطات، خانواده­ها و لردهای موجود در داستان می­شویم و در طول آن شاهد اتفاقات بسیار گسترده­ای هستیم تا جایی­که در یکی از حساس­ترین صحنه­های فصل اول داستان به پایان می­رسد و همه را در انتظار فصل دوم می­گذارد. 
از دیگر نکات قابل توجه سریال این است که در فصل اول و ده قسمت آن ما به هیچ عنوان شاهد هیچ جنگ و خونریزی و لشگرکشی نیستیم و این نکته با توجه به ماهیت سریال و داستان آن که دچار جنگ و تنش داخلی شده است، برای بیننده­ها بسیار عجیب است. از طرفی همه به دنبال این هستند که ببینند سریالی به این عظمت چگونه صحنه­های نبرد را به تصویر می­کشد و از طرف دیگر در انتظار دیدن آن صحنه خواهند ماند، زیرا برای دیدن آن در این داستان باید بسیار صبر کنند. 
فصل دوم سریال پس از 1 سال شروع می­شود. نام فصل دوم «جنگ در راه است» می­باشد. نام سریال مطمئناً شور و علاقه بسیاری را در دل بیننده­ها ایجاد می­کند، زیرا آنها خواهان جنگ و خونریزی از داستان هستند. اما داستان سریال در فصل دوم آن­طور که انتظار می­رفت شور و علاقه در دل بینندگان ایجاد نکرد. شاید یکی از دلایل آن، این باشد که بعد از دیدن چند قسمت ابتدایی انتظاراتی که از سریال می­رفت، برآورده نشد. شاید بزرگترین دلیل آن این باشد که شاخ و برگ­های زیادی به داستان داده شد و اینکه بسیاری از ریزه­کاری­های داستانی توسط کارگردان نادیده گرفته شد. به عنوان مثال داستان از چند طرف نمایش داده می­شود و برای هر طرف مسائل و مشلات خاص خود وجود دارد. علاوه بر جنگ داخلی بزرگی که به راه افتاده است، هر خاندان به دنبال داستان خودش است. بسیاری از شخصیت­های داخلی داستان درگیر موضوعات خود می­شوند و جنگ بین تک تک اعضا هم ادامه دارد. شاید این موضوع نقطه ضعفی برای داستان قلمداد نشود، ولی سادگی و درک کردن مسائل را سخت­تر از قبل می­کند. علاوه بر تمامی اینها موضوع دیگری که به سریال راه پیدا کرده است، جادو است. شاید ورود این مقوله به داستان به خاطر این باشد که روند سریال از این حالت بیرون بیاید و از نظر من بزرگترین دلیلش این است که بتواند بسیاری از اتفاقات را که دلیلی برای آن وجود ندارد توجیه کند. داستان فصل دوم بدون هیچ جذابیتی دنبال می­شود تا اینکه بالاخره انتظارها به پایان می­رسد و در قسمت یکی مانده به آخر، کارگردان تمامی سعی خود را می­کند و صحنه نبرد لشگریان را به بیننده نشان می­دهد. این قسمت از سریال حقیقتاً موجب شد که بسیاری در ادامه باز هم سریال را دنبال کنند و از آن دست نکشند. 

همان­طور که گفته شد جدی­ترین ایرادی که می­توان به این سریال گرفت، داستان آن است. اما در بسیاری جهاتِ دیگر ایراداتی هم به کارگردان آن وارد است. علی­رغم اینکه می­توان گفت در ابتدا به سریال بازی پادشاهان بیشتر به عنوان یک سریال تاریخی توجه می­شد، ولی با روندی که به خود گرفت بخش فانتزی بودن آن بیشتر از قبل جای تاریخی بودن آن را گرفت. به همین جهت برای جذاب­تر کردن داستان، همان­طور که تا این اینجای کار روند داستان نشان داده است، باید شاهد صحنه­های فانتزی بسیاری باشیم؛ مثل دیدن اژدهاها یا مسائلی از این قبیل. ولی آن­طور که به نظر می­رسد کارگردان تمایل چندانی به انجام چنین کارهایی با هزینه­های بالا ندارد و بیشتر سعی دارد تا با داستان و کش دادن آن، بیننده را سرگرم کند در حالی­که داستان فیلم نیاز بسیاری به این صحنه­ها دارد. با توجه به مسائلی که گفته شد، می­توان جوابی برای این موضوع پیدا کرد که چرا بسیاری معتقد هستند که این اثر نمی­تواند بیشتر از فصل سوم دوام بیاورد و آن این است که شاخ و برگ­های اضافه شده به داستان بسیار زیاد است و انتظارها بسیار بالا! بسط دادن مسائل داخلی سریال و جواب دادن به همه داستان مستلزم انجام هزینه­های بسیار بالایی است تا بتواند جوابگوی انتظار بیننده­ها باشد. از طرفی آن­طور که نشان داده شده است داستان سریال دیگر جایی برای جذابیت آن­چنانی که در آغاز به دنبال آن بودیم ندارد و خیلی بیش از حد به حاشیه کشیده شده است. 
با همه اینها، تصویربرداری اثر و مکان­هایی که برای آن در نظر گرفته شده است بسیار عالی و در سطح انتظار است و حتی موسیقی متن آن هم اثر یکی از مورد توجه­ترین آهنگ­سازان این روزها، رامین جوادی است که بسیار خلاقانه و زیبا ساخته شده است. 
در آخر باید گفت که سریال بازی پادشاهان شروع بسیار طوفانی داشت ولی در ادامه نتوانست آنطور که باید و شاید از خود دفاع کند و امیدواریم در ادامه بتواند خود را از این موضوع رهایی بخشد، زیرا با توجه به بسیاری از کمبودها، باز هم هنوز یکی از بهترین ساخته­های چند سال اخیر است. 
 
     
  با تشکر از پرنیان عزیز "parnian"بابت ویراستاری  
   
   
  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.  
  نویسنده: یحیی رستگاری  

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مطالب مرتبط با مطلب در حال مطالعه

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3455531
 

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.