Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
یکشنبه, 06 خرداد 1403
ثبت نام
تاریخچه اسکار
alt
 
آكادمي آوارد Academy Award كه آن را با عنوان اسكار مي­شناسيم، بهترين اعطاي جوائز آكادمي علوم و هنرهاي تصويري آمريكا در صنعت فيلم است. مراسم رسمي اعطاي جوايز يكي از مهمترين مراسم در جهان بوده و به صورت زنده براي بيش از 200 كشور پخش مي­شود. اين مراسم در نوع خود قديمي­ترين مراسم محسوب مي­شود. 
اولين مراسم جوايز آكادمي در 16 مي 1929 در هتل روزولت هاليوود برگزار شد.
 
تاريخچه
اولين جوايز در 16 مي 1929 در هتل روزولت در حضور حدود 270 نفر مخاطب و مهماني بعد از اهداء جوايز نيز در هتل ميفير Mayfair Hotel برگزار شد. هزينه بليط مهمانان در مراسم آن شب 5 دلار بود. 15 مجسمه به بازيگران، كارگردانان و ديگر عوامل صنعت فيلمسازي آن زمان براي ارائه آثار در فاصله زماني سال­هاي 1928 – 1927، اعطا شد.
پيروزي برندگان از سه ماه قبل به آنان اطلاع داده شده بود، اما اين موضوع در دومين مراسم در سال 1930 تغيير كرد. از آن زمان و در طول اولين دهه، نتايج در ساعت 23 شب اجراي مراسم براي ارائه عمومي به روزنامه­ها اعلام مي­شد. اين شيوه ادامه داشت تا زماني كه لوس­آنجلس تايمز Los Angeles Times برندگان را قبل از شروع مراسم اعلام كرد و نتيجه اين شد كه آكادمي از پاكت مهر و موم شده­اي براي اعلام اسامي برندگان در سال 1941 استفاده كند. 
اولين هنرپيشه مرد كه جايزه اسكار دريافت كرده اميل جنينگز Emil Jannings براي نقش­آفريني در فيلم­هاي آخرين فرمان The Last Command و ............... The Way of All Flesh‌ است. وي قبل از مراسم مي­بايست به اروپا باز مي­گشت، بنابراين آكادمي موافقت كرد كه جايزه وي را زودتر اهدا كند و اين موضوع او را اولين دريافت كننده جايزه آكادمي ساخته است. از چهارمين دوره اجراي مراسم، برندگان فقط براي يك فيلم جايزه دريافت مي­كنند.
فيلم بو گست Beau Gueste سال 1939 تنها فيلمي (غير مستند) است كه چهار برنده در زمينه بهترين هنرپيشه نقش اول داشته است (گري كوپر Gary Copper، ري ميلاند Ray Milland، سوزان هايوارد Susan Hayward، برودريك كراوفورد Broderick Crawford).

 

در بيست و نهمين دوره اجراي مراسم، موضوع بهترين فيلم خارجي معرفي شد و از آن زمان به بهترين فيلم خارجي نيز جايزه اهداء مي­شود.
 
مجسمه اسكار طراحي
 
alt
 
اگرچه هفت نوع جايزه ديگر نيز توسط آكادمي اهدا مي­شود (جايزه يادبود ايرويگ ج.تالبرگ Irving G. Thalberg، جايزه انسان­دوستي ژان هرشلوت Jean Hershlot، جايزه گوردون اي. ساوير Gordon E. Sawyer ، جايزه علوم و مهندسي، جايزه پيشرفت تكنيكي، جايزه تقدير جان اي. بانر John A. Bonner، و جايزه دانشجوئي آكادمي)، اما بهترين آنها را به عنوان نشان لياقت آكادمي و با مجسمه اسكار ، مي­شناسيم. مجسمه­اي كه از طلا و بر روي يك پايه فلزي به رنگ مشكي و به طول 34 سانتيمتر و وزن 3.85 كيلوگرم ساخته شده است. مجسمه طرح شواليه­اي است كه شمشير جنگ­هاي صليبي را در دست دارد و بر روي چرخي داراي پنج پره از فيلم ايستاده است. پنج پره نشانگر پنج شاخه اصلي آكادمي هستند: بازيگران، نويسندگان، كارگردانان، تهيه­كنندگان و تكنسين­ها.
سدريك گيبونز Cedric Gibbons كارگردان هنري MGM يكي از اعضاي اوليه آكادمي، طراحي نشان جايزه را با چاپ طرح بر روي طوماري نظارت مي­كرد و درصدد ارائه طرحي براي مجسمه بود. مجسمه­اي كه امروز آن را به نام اسكار مي­شناسيم به صورت برهنه طراحي شد، سپس جرج استانلي
George Stanely مجسمه­ساز طرح گيبون را با رس و با 92.5 درصد قلع و 7.5 درصد مس و روكشي از طلا ساخت. از آن زمان تنها چيزي كه به اسكار ساخته شده آن زمان اضافه شده، يك شيار در پائين آن است.
 
نامگذاري
ريشه نام اسكار مورد بحث است. يكي از ابتدائي­ترين موارد اشاره شده به نام اسكار به يكي از مقالات مجله تايم و ششمين دوره جوايز آكادمي در سال 1936 و دريافت جايزه توسط بت ديويس Bette Davis‌ در سال 1936، برمي­گردد (نام همسر اول وي اسكار بود). والت ديسني Walt Disney نيز از آكادمي براي نام اسكار در سال 1932 تشكر كرده است. داستان ديگري در اين خصوص مي­گويد كه دبير اجرائي انجمن الئانور ليلبرگ Eleanor Lilleberg وقتي اولين بار مجسمه را ديد گفت كه شبيه "شاه اسكار دوم" استف و در پايان روز پرسيد "بايد با اسكار چكار كنيم؟ آن را روي سردر بگذاريم؟"
 
تصاحب مجسمه­هاي اسكار
از سال 1950 ، مجسمه­ها به طور قانوني دست و پاگير شدند. نه برندگان و نه بازماندگان آنها حاضر به فروش مجسمه­ها به آكادمي با پيشنهاد اوليه 1 دلار نبودند. 
درحاليكه اسكار تحت مالكيت دريافت­كننده آن قرار دارد، الزاماً به اين مفهوم نيست كه فروش آزادانه­اي دارد. وضعيتي كه نوه مايكل تاد Michael Todd سعي در فروش مجسمه اسكار وي داشت، نشان مي­دهد كه هنوز كساني هستند كه با اين ايده مخالف باشند. وقتي نوه تاد سعي داشت كه مجسمه اسكار را به يك كلكسيونر بفروشد، آكادمي در اين جدال قانوني با بدست آوردن ممنوعيت دائمي فروش آن، پيروز شد. اگرچه معامله مجسمه اسكار موفق بوده است اما برخي خريداران آنها را به آكادمي براي حفاظت مجسمه در گنجينه آن عودت مي­دهند.
 
كانديداتوري
از سال 2004، نتايج كانديداتوري جوايز اسكار در اواخر ژانويه به اطلاع عموم مي­رسد. قبل از سال 2004 اعلام عمومي آن در اوائل فوريه بود.
 
رأي­دهندگان
آكادمي علوم و هنرهاي تصويري كه يك سازمان حرفه­اي است تا سال 2007 حق رأي­دهي 5835 عضو را حفظ كرده است.
بازيگران بزرگترين بخش رأي­دهندگان را تشكيل مي­دهند، تعداد 1311 عضو (22 درصد). رأي­ها از سوي شركت پرايس واچر هاوس كوپرز Pricewatcherhouse Coopers ، در طول 73 دوره اجراي مراسم مورد تأييد قرار گرفته است.
 
قوانين
امروزه طبق قوانين رسمي آكادمي، يك فيلم بايد در سال قبل، از نيمه شب 1 ژانويه تا نيمه شب 31 دسامبر در لوس­آنجلس كاليفرنيا، گشايش يابد كه مورد ارزيابي قرار گيرد (به غير از فيلم خارجي). مثلاً The Hurt Locker از برندگان سال 2010، در واقع در سال 2008 پخش شده بود، اما براي جوايز سال 2009 مورد ارزيابي قرار نگرفت و تا نيمه سال 2009 در ارزيابي اسكار در لوس­آنجلس نيز قرار نداشت، بنابراين براي مراسم سال 2010 اين سنجش انجام شد.
قانون ديگري مي­گويد كه فيلم بايد زمان­بندي مشخصي داشته باشد، حداقل 40 دقيقه (به غير از فيلم­هايي كه موضوع جايزه فيلم كوتاه هستند) و بايد دو نسخه 35 ميليمتري و 70 ميليمتري يا فرمت 24 فريم و يا 48 فريم با رزولوشني كه كمتر از 720 × 1280 نباشد، داشته باشند.
تهيه­كنندگان بايد قبل از سررسيد آخرين مهلت صفحه رسمي آنلاين اراده كنند، در صورت عدم ارائه تا زمان سررسيد، فيلم فاقد شرايط لازم آكادمي خواهد بود.
اعضاي شاخه­هاي مختلف ، موضوعات خود را كانديد مي­كنند ، ضمن اينكه همه اعضاء ممكن است كانديداي خود را براي بهترين فيلم نيز اعلام كنند. برندگان در دور دوم رأي­گيري كه همه اعضاء مجاز به رأي دادن هستند علاوه بر بهترين فيلم نيز شركت مي­كنند.
 
مراسم
پخش تلويزيوني
قسمت عمده مراسم اهدا جوائز به طور معمول در ماه فوريه يا مارس و شش هفته بعد از اعلام كانديداها، به صورت زنده از تلويزيون پخش مي­شود. اين زمان اوج فصل اوج جوائز فيلمهاست كه معمولاً از ماه نوامبر يا دسامبر سال قبل آغاز مي­شود. اين مراسم، با ميهمان­هايي كه بر فرش قرمز گام مي­نهند، بسيار با شكوه برگزار مي­گردد. 
مراسم براي ايالات متحده و نيز آلاسكا، هاوائي، كانادا و انگلستان به صورت زنده پخش مي­شود و ميليونها بيننده را در سراسر جهان به سوي خود جلب مي­كند. مراسم سال 2007 بيش از 40 ميليون بيننده آمريكائي داشت. ديگر مراسم پخش جوائز (مثل امي Emmy، گلدن گلوب Golden Globe، و گرميز Grammys) در بخش شرقي به صورت زنده و در بخش غربي با كمي تأخير و به صورت ضبط شده پخش مي­شود. اولين بار مراسم در سال 1953 از شبكه NBC پخش شد و تا سال 1960 پخش آن از اين شبكه ادامه يافت. پس از آن شبكه ABC اقدام به پخش مراسم كرد تا سال 1970 كه دوباره NBC كار خود را از سر گرفت. از آن زمان در سال 1976 ABC اين امر را به عهده داشته و براي پخش مراسم در سال 2014 نيز قرارداد بسته است.
در سال 2010 برگزاركنندگان مراسم اعلام داشتند كه صحبت برندگان نبايد بيش از 45 ثانيه به طول انجامد. اين موضوع براي اطمينان­بخشي از كاهش زمان و ابراز احساسات طولاني مدت است.
 
این مطالب تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است . لذا هر گونه کپی برداری از این مطالب بدون اجازه نویسنده و سایت سینماسنتر www.cinemacenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب می گردد
 
این تاریخچه در شماره اسکار مجله سینماسنتر ارائه شده است

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3410040
 

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.