Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
سه شنبه, 02 مرداد 1403
ثبت نام

معرفی فیلمهای سینمای جهان

معرفی فیلم تاراس بولبـــا

 Taras Bulba (2009) on IMDb

نام فیلم: تاراس بولبـــــــــا
 
محصول : روسیه
سال تولید : 2009
مدت : 129 دقیقه
ژانر : حادثه ای، درام، تاریخی
IMDB Rate: 5.5
کارگردان : ولادمیر بورتکو
فیلمنامه نویس : ولادمیر بورتکو
بر اساس داستانی از نیکلای گوگول
تهیه کننده : سرگئی دانیلیان، آنتون زلاتوپولسکی
موسیقی: ایگور کورنیلیوک
 
بازیگران:
بودان استیوپکا: تاراس بولبا
ایگور پترنکو : آندره بولبا
ولادیمیر دوویچنکو: اوستاپ بولبا
مگدالنا میلکارز: پانا الیزبتا
میکاییل بویارسکی: قزاق شیلو
یوری بلیاووف: قراق گیرداگا
آدا روگوروتسوا: زن تاراس بولبا
 
افتخارات:
نامشخص
درباره داستان:
تاراس بولبا (با بازی بودان استیوپکا) قزاقی پیر است که در ملک خود مشغول کشاورزی و دامداری است. اما روحیه او همچون دوران جوانی اش پر خروش و سلحشورانه باقی مانده است. او در دورانی زندگی میکند که قراقها با دشمنان بزرگشان تاتارها و لهستانی ها در صلح هستند، صلحی که تا کنون هیچ گاه از سوی لهستانی ها محترم شمرده نشده است. تاراس پیر به این وضعیت عادت نکرده اما ناچارا آن را تحمل میکند، او که یکی از فرماندهان بزرگ قزاق نیز محسوب میشود آرزو دارد تا بار دیگر شرایطی پیش بیاید که او بتواند دوشادوش همزمان قزاق و پسرانش در جنگی علیه دشمن شرکت کند. 
بازگشت پسران تاراس بولبا از کیف و پایان دوره تحصیلی آنها سبب میشود که آتش زیر خاکستر تاراس پیر شعله ور شود. این آتش سرانجام او و پسران جوانش را به سچ (مرکز نظامی و رهبری قزاقها) میکشاند تا پسرانش را به زاپاروژیه (سلحشوران و جنگاوران قراق) تبدیل کند...
 
درباره فیلم:
وقتی در دوران کودکی حماسه قزاقی و روسی نیکلای گوگول را میخواندم با خود فکر میکردم که این داستان هیچ سنخیتی با نسخه ای که آمریکائی ها با بازی یول براینر و تونی کورتیس ساخته اند ندارد. در آن داستان هیچ روح سلحشوری قزاقی دیده نمیشد و هیچ گاه نمیشد به اوج احساسات ملت قزاق و روس در فیلم پی برد.
 
حماسه های هر ملت را بهتر است که خود آن ملت بسازد تا ملت دیگری که تنها به فکر کسب درآمد از آن حماسه است. با این که نسخه های مختلفی از تاراس بولبا تاکنون به شکل فیلم ساخته شده است اما بدون تردید باید گفت که تنها کارگردانی که واقعا حق مطلب را ادا کرده و این حماسه را کاملا مطابق با روح اثر به تصویر کشیده ولادمیر بورتکو بوده است.
تاراس بولبا داستانی است با حرارت بسیار زیاد که برآمده از روح سرکش و نا آرام قوم قزاق است. تاریخ نگاران میدانند که سرانجام روسها تصمیم گرفتند که سنگ بنای ارتش قدرتمند خود را بر اساس این قوم جنگاور و قدرتمند قرار دهند و از آن پس بود که روسیه وارد دنیایی شد که در آن آقایی می کرد و تبدیل به روسیه تزاری و سپس ابرقدرت بزرگ جهان گردید. 
بورتکو با شناخت کاملی از این قوم سلحشور داشت به ساخت بزرگترین حماسه قزاقی روسی سرزمینش اقدام میکند و درست زمانی این کار را میکند که بعد از سالها دوباره درگیری های لفظی و سیاسی روسیه و لهستان به اوج خود رسیده بود و روسیه از بابت قطع کردن گاز صادراتی به لهستان در موضع نامناسب سیاسی قرار داشت. با این که بورتکو دست به ترکیب کلی داستان نزده و کل کتاب را مو به مو به فیلم تبدیل کرده اما در ابتدای داستان فیلم با سخنرانی سیاسی تاراس بولبا علیه لهستانی ها آغاز میشود و به شکل کاملا هوشمندانه ای بورتکو از کلمه روس به جای قزاق در این سخنرانی استفاده میکند، حال آنکه همه کسانی که با این حماسه آشنا هستند میدانند که این نول در واقع صحبت از جنگ روس و لهستانی نمیکند.
بورتکو و دستیارانش بدون استفاده از جلوه های ویژه چند صد میلیون دلاری و تنها با صرف 25 میلیون دلار اقدام به ساخت این اثر تاریخی کرده اند و انصافا باید گفت که در این امر کاملا موفق بوده اند و در توانسته اند اثری بسازند که آبروئی که لی تامپسون با نسخه آمریکائی اش از داستان نیکلای گوگول برده بود را به آن بازگردانند. فضاهای طبیعی سرزمین قزاق در کنار موسیقی بی نهایت زیبای ایگور کورنیلیوک و تصویر برداری هنرمندانه روسها از این فیلم اثری به یادماندنی ساخته است، اثری که قطعا دل نیکلای گوگول را شاد خواهد کرد.
بابد گفت که تراس بولبا یک درام به شدت حسی است که در کنار بازی های خوب (بخصوص بودان استیوپکا) و کارگردانی هدفمند مبدل به همان چیزی شده که روسها در زمان ذکر شده به آن احتیاج داشته اند. فیلم از آنجائی که مصرف خارجی نداشته است تنها در روسیه به نمایش در آمده و توانسته 7 میلیون دلار بفروشد که اتفاقا همین رقم هم کلیه رکوردهای روسیه را جا به جا کرده است. 
در پایان باید گفت که بورتکو در مورد تاراس بولبا حق مطلب را ادا کرده است. صحنه های جنگی کاملا خوب و در حد توان روسها از کار در آمده اند بخصوص سوارکاری ها که با توانمندی سوارکاران قزاق فوق العاده از کار در آمده اند. باید توجه داشت که این فیلم فاقل جلوه های ویژه کامپیوتری است و کلیه لشگریان قزاق و لهستانی واقعی هستند و سیاهی لشکر و جالبتر آنکه سپاه قزاقها واقعا از قزاق ها تشکیل شده است. شاید با دیدن این فیلم شمایل های احمقانه ساخته شده برای قزاقها در تاراس بولبای نسخه تامپسون را برای همیشه از یاد ببرید و قهقهه های سرمستانه براینر و فرزندانش را به فراموشی بسپرید.
 
دیدن این فیلم را به همه علاقمندان ژانر تاریخی و بل اخص سینمای روسیه توصیه میکنم و در نهایت با جملاتی از تاراس بولبای پیر در نبرد نهائی با لهستانی ها معرفی فیلم را به پایان میبرم...
 
تاراس پیر فریاد میزند:
قزاقها ...
هنوز باروتتان تمام نشده؟
شمشیرتان هنوز کند نشده؟
نیروی قزاقها هنوز خسته نشده؟
قراقها در برابر دشمن ایستاده اند؟
 
قزاقها همه با هم فریاد میزنند:
پدر
هنوز باروتمان تمام نشده
شمشیرمان هنوز تیز و برنده اند
نیروی قزاقها هنوز تمام نشده
قزاقها در برابر دشمن ایستاده اند....
 
ارادتمند ... فرخ فرمان

این معرفی تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir
نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

مطالب مرتبط با مطلب در حال مطالعه

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3455644
 

ما 44 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.