Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
یکشنبه, 19 مرداد 1399
ثبت نام

تحلیل و بررسی سینمای جهان

Cwa.05- تحلیل و بررسی فيلـــــــم 2012 (2012)

 

  نام فیلم: 2012  
   
  اطلاعات فیلم  
  تهيه كننده : رونالد امریک، مارک گوردن، هارالد کلوزر، لری جی. فرانکو
كارگردان : رونالد امریک

نويسنده فیلم نامه : هارالد کلوزر و رونالد امریک
موزيك متن : هارالد کلوزر، توماس وندر
فيلم بردار : دین سملر
تدوين : دیوید برنر
 
  بازیگران  
  جان کوزاک (جکسون کورتیس)
آماندا پیت (کیت کورتیس)

چیوتل اجیوفر (آدریان هلمزلی)
تندی نیوتن (لاورا ویلسون/دختر رئیس جمهور)
الیور پلت (کارل آنهوسر)
توماس مک کارتی (گوردن سیلبرمن)
وودی هرلسون (چارلی فراست)
دنی گلاور (توماس ویلسون)
لیام جیمز (نواه کورتیس)
مورگان لیلی (لیلی کورتیس)
زلاتکو بوریس (یوری کارپو)
بیتریس روسن (تامارا)
الکساندره هوس من (الک)
فیلیپه هوس من (اولگ)
جوان ارب (ساشا)
 
  اطلاعات دیگر  
  ژانـــــر : اکشن، حادثه ای، درام، تخیلی، ترسناک 
تاريخ نمايش : 13 نوامبر 2009 آمریکا
درجه نمایش: Tv PG
زمان فیلم: 158 دقیقه
محصول ایالات متحده
بودجه فیلم: 200 میلیون دلار
فروش کل فیلم: 770 میلیون دلار

IMDB Rate 5.9 از 76 هزار راي
 
  افتخارات و جوایز  
  نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اکشن، حادثه ای و ترسناک از سترن آوارد 
نامزد دریافت جایزه بهترین جلوه های ویژه از سترن آوارد
نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (چیوتل اجیوفر) از بلک ریل
نامزد دریافت جایزه بهترین جلوه های ویژه از نگاه منتقدان
نامزد دریافت جایزه برجسته ترین بازیگران نقش مکمل مرد (چیوتل اجیوفر و دنی گلاور) در تصاویر متحرک از ایمیج آوارد
نامزد دریافت جایزه بهترین موزیک متن از گولدن ریل آوارد
برنده جایزه بهترین موزیک متن و جلوه های ویژه از ستلیت آوارد
نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردان هنری و تهیه کننده از ستلیت آوارد
نامزد دریافت جایزه بهترین تدوین از ستلیت آوارد
نامزد دریافت جایزه بهترین جلوه های ویژه در سال از وس آوارد
نامزد دریافت برجسته ترین حرکت در محیط زیست از وس آوارد
نامزد دریافت جایزه برجسته ترین جلوه ویژه در جلوه ویژه از وس آوارد
 
  تحلیل و بررسی از سعید سرخی  

 

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.  
   
  تحلیل فیلم 2012  
 
مقدمه و کارگردانی فیلم
فیلم سینمایی 2012 با کارگردانی رونالد امریک در تاریخ 11 و 12 نوامبر به روی پرده سینماهای بیش از 50 کشور جهان و در 13 نوامبر 2009 به روی پرده سینماهای آمریکا رفت. یکی از جنجالی ترین فیلم های سال 2009 که وحشت بسیاری در بین مردم به وجود آورده است. البته درآمد حاصل از فروش این فیلم در آمریکا تنها 166 میلیون دلار بوده است. البته با فروش 600 میلیون دلاری این فیلم در کشورهای آسیایی به خصوص چین این رقم به 766 میلیون دلار افزایش یافت. کارگردان این فیلم، رونالد امریک، متولد 10 نوامبر 1955 در آلمان غربی، کارگردانی فیلم های پرطرفداری از قبیل "ده هزار سال قبل از میلاد" (محصول سال 2008)، "پس فردا" (محصول سال 2004) و "میهن پرست" (محصول سال 2000)، با بازی هیث لجر (بازیگر نقش جوکر در سری فیلم های بتمن) و بازیگر مشهور سینمای آمریکا، مل گیبسون را در کارنامه خود دارد. امریک عرصه کارگردانی خود را در سال 1979 با کارگردانی فیلم Wilde Witwe و کار نویسندگی خود را با داستان فیلم Franzmann در همان سال آغاز کرد. امریک برنده 8 جایزه و نامزد دریافت 9 جایزه از جشنواره های مختلف شده است. او تخصص خاصی در ساخت فیلم هایی با موضوع پایان دنیا دارد.

قوم مایا: یکی از پیشرفته ترین تمدن های آمریکای مرکزی
تمام این پیشگویی ها که 21 دسامبر 2012 میلادی زمین نابود خواهد شد و دوره جدید زندگی بر روی زمین شکل خواهد گرفت، پیشگویی قومی پیشرفته به نام مایاست. البته مایاها به طور دقیق نابودی زمین را پیش بینی نکردند بلکه آنها معتقد بودند که زمین از 5 دوره زندگی برخوردار می باشد که بعد از اتمام هر دوره اتفاق هولناکی خواهد افتاد، مطلب مهم این است که مایاها اعتقاد دارند که دوره پنجم در تاریخ 21 دسامبر 2012 به اتمام خواهد رسید.

مایاها معتقدند در اثر قرار گرفتن برخی ستارگان در راستای هم این اتفاق می افتد. این اتفاقات شامل زلزله های بسیار مهیب، سونامی و ... می شود. و در واقع تقویم مایاها در همین تاریخ (21 دسامبر 2012) به پایان میرسد. 
در زیر مطالبی در مورد قوم مایا خواهیم خواند: 
مایا نام مجموعه ای از اقوام سرخپوست جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی می باشد، قومی که اکثراً ساکن جنگل های بارانی بودند. قوم مایا یکی از پیشرفته ترین تمدن های آمریکای مرکزی بوده است. اختراعات قوم مایا در زمینه ریاضیات، معماری، هنر و نجوم بسیار چشمگیر است. 

نخستین مایاها در دولت شهرهایی زندگی می کردند که به احتمال بسیار زیاد توسط پادشاهان روحانی رهبری میشده اند. شواهدی از این دولت شهرها نیز در دست است، مثل ستون های سنگی که مایاها بوسیله حکّاکی و برش سنگ ها ایجاد کرده اند، البته تمام این سازه ها به دستور حاکمان آنها ساخته شده اند. طی گذشت چند نسل، مایاها شهرهای بزرگی مانند تیکال (گواتمالا) ایجاد کردند که جمعیت آنها به 50 هزار نفر نیز می رسید. در آن زمان مایاها از شبه جزیره یوکاتان تا اقیانوس آرام پخش شده بودند. 
مایاها یکی از ثروتمندترین اقوام در آمریکای مرکزی نیز بودند، آنها ثروت خود را از روی کشاورزی و بازرگانی به دست می آوردند. چنان که مردم این منطقه در سال 1500 پیش از میلاد (تقریباً 3500 سال قبل)، ذرت وحشی، که غذای اصلیشان بود را پرورش میدادند. به غیر از ذرت وحشی، سیب زمینی، لوبیا سبز، آووکادو و سیب زمینی شیرین از دیگر محصولاتی بود که کشاورزان آن منطقه پرورش میدادند. اقوام مایا برای کار در مزرعه از حیوانات اهلی بی بهره بودند. اکثر آنها اغلب اوقات در کلبه های جنگلی زندگی میکردند و فقط برای خرید و فروش و یا شرکت در مراسم مذهبی به شهر می رفتند. 
همانطور که قبلاً نیز گفته شد قوم مایا یکی از اقوامی بود که در زمینه علم نجوم پیشرفت های بسیار زیادی داشته است، به طوری که بزرگان دینی مایا آموخته بودند که چگونه بوسیله ریاضیات ترکیبی، سال خورشیدی، ماه قمری و حتی حرکات سیاره زهره را محاسبه نمایند.
حدود سال 800 میلادی (1200 سال قبل)، برخی از شهرهای جنوبی مایا متروکه شدند و تا سال 950 میلادی نیز شهرهای بزرگی ویران گردیدند (دلیل این موضوع مشخص نیست) ولی مردم این منطقه به زندگی خود، اما در روستاها ادامه دادند. تجدید حیاتی در سال 1200 برای تمدن مایا شکل گرفت اما پس از آن، قلمرو مایا بدست مهاجمان اسپانیایی فتح شد.

چیچن ایتزا: شاهکار تمدن مایا در مکزیک
یکی از شاهکارهای تمدن مایا در زمینه معماری، مجموعه "چیچن ایتزا" می باشد. چیچن ایتزا اثری باستانی از تمدن مایاست که در کشور مکزیک واقع شده و جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. در سال ۲۰۰۷ میلادی، این اثر به همراه ۶ اثر دیگر در یک رای گیری جهانی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید معرفی شدند. محوطه چیچن ایتزا شامل چندین ساختمان سنگی است که قبلاً به عنوان قصر، معبد، حمام، مغازه و … به کار می‌رفته اند. مطرح ترین قسمت های آن عبارتند از: معبد جنگجویان، محوطه بازی و ...
مهمترین اثر این مجموعه،El Castillo (به معنای قلعه در اسپانیولی) است که عبارت است از هرمی پلکانی که از هر چهار طرف دارای پله‌ هایی تا بالای هرم است. نکته جالب اینجاست که تعداد پله های هرطرف هرم 365 عدد است (یعنی به اندازه روزهای یک سال) که این نشان از پیشرفت این قوم در زمینه معماری و هنر دارد. در اعتقادات مایاها، این معبد، متعلق به خدای آسمان بوده است. معابد و سازه‌ های دیگری نیز در محوطه اثر تاریخی چیچن ایتزا قرار دارند.

 

نکاتی جالب و خواندنی در مورد پیشرفت های قوم مایا

1. مایاها تمام خورشید گرفتی و ماه گرفتگی ها را تا سال 2012 پیش بینی کرده اند.
(این مسئله یکی از مسائلی است که باعث شروع این ابهامات میشود که آیا در سال 2012 زمین به پایان میرسد ...؟)
2. مایاها چندین هزار سال قبل، عدد یک میلیون را کشف کردند.
3. مایاها هزاران سال قبل، تصاویری از سفینه های فضایی و فضانوردان را بر روی دیوار غارها نقاشی و یا حکاکی کرده اند.
4. مایاها از وجود اورانوس و نپتون در هزاران سال قبل خبر داشتند.
5. تقویم مشهور مایا برای 400 میلیون سال استخراج شده است.

پایان دنیا در سال 2012 از نگاه علم
دانشمندان متفق نظر هستند که هر 26 هزار سال یکبار شلعه های خورشیدی زبانه کشیده و بر روی منظومه شمسی تاثیر می گذارند، البته فرضیه دیگر هم وجود دارد، اینکه در زمان مشخصی که هزاران سال یکبار اتفاق می افتد تمام سیارات منظومه شمسی در یک راستا قرار می گیرند. ناسا در این مدت اطلاعیه های بسیاری در مورد این پیشگویی ها صادر کرده است که هر یک بعدی را تکذیب می کند و این مسئله باعث می شود وحشت در بین مردم افزایش یابد. (البته احتمال جعلی بودن اطلاعیه ها نیز بسیار زیاد است!). ناسا در اطلاعیه ای چنین می گوید: « یک طوفان خورشیدی که در سال 2012 به زمین می رسد موجب خواهد شد که برق تمام دنیا خاموش شود».
در هشداری از ناسا و آکادمی ملی علوم آمده است که میلیون ها نفر در سال 2012 بدون برق و در نتیجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و تمام یخچالها، تلفنهای همراه و ماهواره ها خاموش می شوند.
موسسة ناسا در ادامة اطلاعیه های خود می گوید: «اتمسفر (جو) زمین می تواند از این برخوردها (طوفان خورشیدی) خود را مصون نگه دارد اما خساراتی جدی بر روی ساختار اجتماعی و اقتصادی روی زمین وارد می کند».
اما نکته جالب اینجاست که ناسا در اطلاعیه دیگری اطلاعیه های قبلی خود را تکذیب و این پیشگویی ها را این چنین می خواند: «هرگونه سرنوشت مرگبار برای زمین در 21 دسامبر 2012 میلادی، دروغ و بی اساس می باشد.»
آقای دون یومانس، مدیر دفتر اجرام مجاور زمین ناسا یک فیلم ویدیویی و یک مقاله ارائه نموده که حاوی واقعیت های علمی در مورد اتفاقات آسمانی سال 2012 می باشد .آقای یومانس با این کار خود توضیح میدهد که در سال 2012 هیچ اتفاقی نمی افتد. البته برداشت از تمام این اطلاعیه ها از زاویه دید های مختلف، متفاوت است. از زاویه دیدی میتوان گفت که تمام این اطلاعیه ها برای پنهان کردن واقعیت هاست و ناسا می داند که در سال 2012 اتفاق شومی خواهد افتاد در حالی که با نگاهی دیگر میتوان گفت که تمام این پیشگویی ها که در سال 2012 پایان دنیا را خواهیم دید. ولی مسئلة مهم این است که امکان ساخت خبر های تقلبی و دروغین از طرف سودجویان نیز وجود دارد. البته در اینکه یومانس خبر اخیر را به رسمیت اعلام کرده است، شکی نیست. به هرحال مسئله مهم این است که این پروژه امکان دارد یکی از پروژه های فوق محرمانه آمریکا، ناسا و دیگر کشورها باشد زیرا هر اعلام رسمی از سوی هریک از کشورها که وقوع این حادثه را قبول کند باعث رعب و وحشت زیادی بین مردم جهان خواهد شد.

پایان تاریخ در سال 2012 از نگاه ادیان مختلف
مسئله پایان تاریخ نه تنها در اعتقادات مایاها، بلکه در تمام ادیان الهی و غیر الهی مورد توجه است. مسائلی از قبیل ظهور مسیح، ظهور حضرت مهدی (عج)، ظهور منجی زرتشتیان و ... همه و همه نشان از توجه ادیان مختلف بر این مسئله است. البته در اکثر ادیان، پایان تاریخ، پایان ستمگری ها و ظلم ها و آغاز خوبی ها خواهد بود، به طوری که مسلمانان اعتقاد دارند که بعد از ظهور حضرت مهدی (عج) تمام تاریخ از ظلم و ستم پاک شده و شادی جایگزین آنها خواهند شد. مسئله ای که ذهن مردم را بعد از پایان تاریخ به خود معطوف کرده، مسئله پایان دنیاست. اسلام و قرآن به هردوی این مسائل توجه داشته و به پاسخگویی و تحلیل آن پرداخته است. در مسأله پايان تاريخ بشري، پاياني خوش بينانه و سعادت آميز و روشني را براي بشر ترسيم نموده است كه در انديشه شیعه به صورت عدالت جهان گستر مهدوي (عج) ظهور و بروز مي كند.
مطالبي كه در ادامه مي آيد درباره پايان جهان است و اين كه قرآن چه سرنوشت و نشانه هايي را براي پايان جهان بيان كرده است. 
با نگاهي به مجموعه آيات قرآن در مي يابيم كه قرآن، نيستي جهان كنوني را مترادف با نيستي محض آن ندانسته بلكه به اين معنا كه نيستي و پایان دنيا و جهان مادي كنوني براي تبديل شدن به جهاني نو با شكل و شمايل و ماهيتي ديگر مي باشد می داند. تبديل جهان مادي به جهاني ديگر نيازمند پایان و فروپاشی اين دنياي مادي است كه قرآن از آن به «يوم تبدل الارض غيرالارض والسموت» تعبير مي كند. آن چه از آيات قرآن (و حتي بعضي از سوره هاي اختصاصي كه به مسأله پرداخته است) برمي آيد، جهان هنگام تبدیل از صورتي به صورت ديگر و ايجاد «طرحي نو» دچار حوادثی مي گردد كه در قرآن از آن به «اشراط الساعه» تعبير شده است. 
در کتاب تورات، اشعیا نبی (30-26-27) در اشاره به پایان دنیا اینطور گفته شده است: «علاوه بر اینکه نور ماه به اندازه نور خورشید خواهد شد، نور خورشید نیز هفت برابر خواهد شد و ازدور نام خدا می آید. بار او سنگین، لب های او پر از خشم و زبان او پر از زبانه های آتش خواهد بود». هندوهاي آريزونا معتقدند که در این تاریخ به دلیل قرار گرفتن سیاره های منطومه شمسی در یک راستا باعث به وجود آمدن تغييراتي در آب و هوا و حوادث طبيعي محيطي خواهد شد و آغاز مرحله ششم انسانيت است.

 

تحلیل و بررسی فیلم 2012
داستان ابتدا با تلاطم های خورشیدی شروع می شود، جنب و جوش هایی که در مطالب گذشته هم به آن پرداخته شد. سال 2009 می باشد، آدریان هلمزلی یکی از اعضای هیات زمین شناسی اداره علم و تکنولوژی است که در تاکسی مشغول مطالعه کتابی است (مقصد تاکسی، معدن مس "مگا-دنگ" واقع در کشور هندوستان می باشد)، هوا بارانی و پسر بچه ای به نام"آجیت" که یکی از آشنایان دوست قدیمی آدریان می باشد مشغول بازی با کشتی خود روی آب باران است. تاکسی از درون آب باران حرکت کرده و کشتی "آجیت" را غرق می سازد، این سکانس از فیلم یکی از مهم ترین و البته به یادماندنی ترین سکانس ها در کل فیلم می باشد. دوست قدیمی آدریان، دکتر ستنام او را به درون معدن مس راهنمایی می کند. هوای درون معدن بیش از 120 درجه فارنهایت می باشد، وظیفه دانشمندان در این معدن، ثبت تغییرات خورشیدی است. دکتر ستنام به یک طوفان خورشیدی (نوعی انفجارات که همیشه در سطح خورشید وجود داشته ولی گاهی اوقات به شدت آن افزوده می شود ولی چون مقدارشان کم است تاثیری بر روی کره زمین نمی گذارند) بی