Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
دوشنبه, 01 مرداد 1403
ثبت نام
صفحه اصلی  >  سینمای جهان  >  نقـــــد فیلــــم سینمای جهان  >  Cwr.15 - نقد و بررسی فیلم Scent Of a Woman توسط راجر ایبرت

ترجمه نقدهای منتقدین جهان

Cwr.15 - نقد و بررسی فیلم Scent Of a Woman توسط راجر ایبرت

 

  Scent of A Woman   بوی خوش یک زن  
  alt

Scent of A Woman
 
اطلاعات فیلم
تهیه کننده: مارتین برست
کارگردان :مارتین برست 
نویسنده جیووانی ارپینو
موزیک متن : توماس نیومن
ژانر:درام 
تاریخ نمایش:23 دسامبر 1992 در آمریکا
فیلمبردار: دونالد ای تورن
فروش کلی : 63 میلیون دلار
بودجه: میلیون دلار
کشور سازنده: امریکا (هالییود)
IMDB Rate : 7.8 از 10 از بین 93081 رای .
بازیگران
الپاچینو (کلونل فرانک اسلد)
کریس اودانل(چارلی سیمس)
جیمز روبهورن (اقای ترسک)

 
افتخارات و جوایز
------
امتیاز راجر ایبرت از 4ستاره : 3.5 ستاره
 
  منتقد : راجر ایبرت   مترجم : هما Skyfly  

 

alt
 
كلنل تنها توي اتاق مي­نشيند، نوشيدني­اش را مي­نوشد و به حال خود افسوس مي­خورد. او مردي آب زير كاه، عصبي و طعنه زننده است. احساس مي­كنيم كه هميشه تنها بوده، اما هرگز تنهاتر از اين زمان كه در دام نابينايي افتاده نبوده است. او بينائي­اش را از دست داده، با حماقتش، و اكنون مست مي­كند و در انتظار فنا شدن است. اما اميدي نيز براي او هست چرا كه دو بعد جدا در شخصيت او وجود دارد: او رمانتيك است و حس شوخ­طبعي نيز دارد.
نقش كلنل را كه نام او اسليد Slade است و دوست ندارد او را «قربان» خطاب كنند، آل پاچينو Al Pacino ايفا مي­كند كه يكي از بهترين و خطرناك­ترين بازي­هاي اوست – خطرناك به اين دليل كه در ابتدا اين شخصيت بسيار فرساينده است و به سختي مي­توانيم او را تحمل كنيم و كم كم او را درك مي­كنيم كه چگونه كار مي­كند و چرا آنقدر كه به نظر مي­رسد نگون­بخت نيست.
مطمئناً اولين روزي كه چارلي سيمس Charlie Simms نزد او مي­رود غمگين و متأسف به نظر مي­رسد. چارلي (كريس اودانل Chris O'Donnell) دانشجويي است كه از غرب كشور آمده و پول زيادي ندارد، از يافتن شغلي براي آخر هفته كه مواظبت از يك پيرمرد باشد نيز خوشنود است. چارلي مشكلات زيادي در دانشكده دارد. چارلي كه مي­داند چه كسي جگوار تازه مدير را خراب كرده روز دوشنبه بايد تنبيه شود، او نمي­خواهد كه گرفتار باشد. ممكن بود براي اين موضوع او را اخراج كنند.
«بوی خوش یک زن» مارتين برست Martin Brest چارلي و كلنل را برمي­دارد و آنها را در تركيبي از دو سبك قابل اطمينان قرار مي­دهد. فرمول برخاسته از سن در اينجا وجود دارد كه فرد مسن­تر به كوچكتر آموزش مي­دهد. 
اين دو نوع شخصيت تركيب متناسبي در « بوی خوش یک زن » مي­سازند، شايد به اين دليل كه آنچه كه چارلي در دانشگاه نياز دارد الگوي اصلي بودن است و آنچه كلنل هميشه مي­دانسته اينست كه چگونه اين فرد را بسازد.
چارلي فكر مي­كند كه آخر هفته در كلبه كوچك كلنل سپري خواهد شد در حالي كه او را مست مي­بيند و به ناسزاهاي او گوش مي­كند. كلنل نظرات ديگري هم دارد بيشتر از آنكه چارلي تصورش را هم بكند. او براي خودشان دو بليط براي نيويورك مي­خرد و اعلام مي­كند كه براي جشن گرفتن به شهر بزرگ مي­روند. در واقع او مي­خواهد به مرد جوان در مورد زنان و اينكه آنان شگفت­انگيزترين مخلوقات حداوند هستند، آموزش دهد.
عقايد كلنل صحت سياسي ندارد. از سوي ديگر، او بيمار جنسيتي نيست و ديدگاه قديمي نيز نسبت به زنان ندارد. آميزه­اي از حسزت و رؤيا و احترام نجيب­زاده­اي است كه تمام زندگي­اش را در خدمت ارتش گذرانده و هرگز زني را به درستي نشناخته است. موهايش چه رنگي است؟ يا چشمهايش؟ و آيا برق شوق در چشمانش ديده مي­شود؟
همه اينها در وراء يك مستي جدي صورت مي­گيرد كه چارلي به آن به عنوان هشدار نگاه مي­كند. فيلم اين اشتباه را مرتكب نمي­شود كه كلنل و دانشجو را با رفاقت به هم نزديك كند. چارلي فاصله خود را حفظ مي­كند. او كمي از كلنل و آنچه قرار است براي او اتفاق بيفتد مي­ترسد.
آنها يك ليموزين اجاره مي­كنند. يك سوئيت در والدورف Waldorf مي­گيرند. صحبت مي­كنند. كلنل سخنراني مي­كند. چارلي كه به او اعتماد ندارد، مؤدبانه پاسخ مي­دهد و مراقب است. به نظر نمي­رسد كلنل متوجه شود.
آنها نوشيدني مي­نوشند. به سالن رقص هتل مي­روند، جايي كه چارلي زن جوان و زيبائي (گابريل آنوار Gabrielle Anwar) را مي­بيند و كلنل با زن صحبت مي­كند و با او مي­رقصد. او خوب مي­رقصد و خوش سر و زبان هم هست.
چيزي خيلي ملموس در وجود كلنل هست. در تمام زندگي­اش، كه محرمانه براي چارلي آن را تعريف مي­كند، رؤياي بيدار شدن در كنار يك زن خوب و زيبا را داشته است. راننده ليموزين آنها را نزد زني مي­برد. چارلي در اتومبيل منتظر مي­ماند. فيلم مي­توانست با همراهي كردن كلنل به داخل همه چيز را از بين ببرد اما بيرون همراه با چارلي مي­ماند. هنگامي كه كلنل بيرون مي­آيد جمله كوتاهي مي­گويد و از اين جمله مي­توانيم حدس بزنيم كه او به زن به عنوان سرزميني كشف نشده از همه خوبي­ها و اطمينان­بخشي­ها نگاه مي­كند، سرزميني كه هرگز در آن زندگي نكرده است.
آنها به نقطه اوج داستان مي­رسند، پاچينو و اودانل در يك توازن احساسي درگير مي­شوند. واقعاً صحنه­اي است – نتيجه حقيقي فيلم، اگرچه داستان چارلي مي­بايست پايان خود را بيابد، هنگامي كه دو مرد به دانشكده برمي­گردند. تا پايان « بوی خوش یک زن » به نتيجه معمول فيلم برخاسته از سن و فيلم دانشكده مي­رسيم . اما به ندرت با چنين هوشمندي و مهارتي مواجه مي­شويم.

 

با تشکر از سعید بابت گرافیک
 
این نقد و ترجمه تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است . لذا هر گونه کپی برداری از این مطالب بدون اجازه نویسنده و سایت سینماسنترwww.cinemacenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب می گردد .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3455511
 

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.