Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
یکشنبه, 23 مرداد 1401
ثبت نام
معرفی فیلم خرس
نام فیلم: خرس
کارگردان: خسرو معصومی
تهیه کننده: جوارد نوروزبیگی
فیلم نامه: خسرو معصوصمی
فیلم برداری: علی محمد قاسمی
طراح صحنه: هومن معصومی

 

صدابردار: احمد صالحی
صدا گذار: محمدرضا دلپاک
موسیقی: پیمان یزدانیان
تدوین: حسن حسندوست
مدیر تدارکات: محمد رضا شاه رفیعی

بازیگران:
پرویز پرستوئی
مریلا زارعی
فرهاد اصلانی
علی اوسیوند
ناصر آقائی

سالن نمایش: سینما استقلال
ساعت نمایش: 16.00

خسرو معصومی در فیلم "خرس" یک ماجرای واقعی را به تصویر کشیده است. ماجرائی که متاسفانه یکی از معضلات بعد از جنگ جامعه ماست. معضلی که نه تنها در جامعه ایران که در خیلی از جوامع درگیر جنگ دیکر اتفاق افتادنش محتمل است و البته در ایران به دلیل طولانی شدن جنگ و ماندن افراد زیادی در اسارت رژیم بعث عراق مشکل دارای تکثر و البته عمیق تر بوده است.

در داستان با دو سوی جریانی طرفیم که به قطعیت نمیتوان گفت که واقعا حق با کیست. در یک سو مردی که هشت سال از عمرش را در جبهه های جنگ بوده و چندین سال هم در اسارت و در سوی دیگر مرد دیگری که با همسر مرد اول در زمانی که وضعیت او شهید اعلام شده، ازدواج کرده است.

خسرو معصومی از فضای واقعی اتفاق افتادن داستان استفاده کرده است. فضاهائی وهم آلود و مه گرفته که البته زیبائی ذاتی آنها خبر از زیبائی ذاتی انسانهای داستان نیز میدهند، اما زیبائی ای که در فضای مه گرفته غیر شفاف هستند و با تاریک شدن فضا به ورطه ترس می افتند. ترسی که در تاریکی و مه و برف ممکن است زمینه ساز حضور خرس شود. 

به نظر من فیلم برداری و کادر بندی بسیار خوب بود. استفاده از فضای روستائی در کنار فضاهای ساده شهری به جا و مفید بوده است، ضمن این که فیلم برداری های شبانه در برف و اضافه شدن صدای حیوانات وحشی در کنار اضافه شدن موسیقی کاملا بر وهم جاری در داستان می افزاید. نمایش سنگ قبر دختری که به دست پدرش کشته شده از ابتدای فیلم خبر از یک داستان جنائی و البته در ژانر جنگ یا فضای بعد از جنگ میدهد. 

خسرو معصومی توانسته فضای ابهام و تعلیق را در داستان ایجاد کند، هرچند که با کم کردن برخی صحنه ها این تعلیق به شکل مفید تر و ساده تر اما تاثیر گذار تری در داستان نمود پیدا میکرد. رنگ بندی فیلم گرایش زیادی به سپیا و در فضاهای مه آلود و برفی سیاه و سفید دارد. من از این رنگ بندی در داستان لذت بردم و حس ترس از آنچه رخ خواهد داد را به خوبی دریافت کردم. با این حال باید بگویم که فیلم خسرو معصومی دارای یک نقطه ضعف بزرگ است.

این نقطه ضعف دقیقا در پایان بندی داستان قرار دارد. جائی که بعد از رخ دادن جنایت، داستان بیهجت ادامه پیدا میکند و این ادامه نه تنها هیچ کمکی به داستان نکرد که باعث شد حسی ترس و تعلیق در داستان بیجهت به نوعی حس طنز بدل شود. فکر میکنم که با کم کردن صحنه های پس از جنایت، "خرس" فیلم مفید تر و تاثیر گذار تری خواهد شد.
بازی مریلا زارعی در "خرس" کاملا تاثیر گذار است، هر چند که نباید از زیبایی کار فرهاد اصلانی در در آوردن کاراکتر "افرا" در داستان گذشت. به نظر من بازی پرویز پرستوی کاملا معمولی بود و البته ذکر این نکته هم لازم است که کاراکتر نورالدین در این فیلم جای کار خاصی هم نداشت و پرستوئی بهترین کاری که میشد را برای این نقش انجام داد.

در پایان باید گفت که فیلم "خرس" فیلم تفکر برانگیزیست و در سطحی بالاتر تاسف برانگیز!

سینماسنتر
 

این گزارش تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
2905645
 

ما 34 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.