Limon Tour
World Guide
DriveZona
Tranzito
یکشنبه, 02 ارديبهشت 1403
ثبت نام

مقاله ها

Cwr.06- نقد و بررسی فیلم Harry Potter قسمت 7 پارت 2 توسط راجر ایبرت

 

  Harry Potter and the Deathly Hallows-Part 2      
 

Harry Potter and the Deathly Hallows-Part 2
 
اطلاعات فیلم
تهیه کننده : Fiona Vaier
کارگردان : David Yates
نویسنده : Steve Kloves و نویسنده کتاب : J.K. Rowling 

موزیک متن : جان ویلیامز - پاتریک دویل
ژانر: فانتزی - درام - اکشن
تاریخ نمایش: 28 July 2011 در آمریکا

فیلمبردار: ادواردو سرا
فروش کلی : 1/328 میلیارد دلار
بودجه: 250 میلیون دلار
کشور سازنده: امریکا (هالییود)
IMDB Rate :8.7 از 10
بازیگران
دنیل رادکلیف ( هری پاتر )
روپرت گرینت ( رون ویزلی )
اما واتسون ( هرمیون گرینجر )
مایک گامبون ( آلبوس دامبلدور )
گری الدمن ( سیریوس بلک )
الان ریکمن ( سورس اسنیپ )

 
افتخارات و جوایز
------
امتیاز راجر ایبرت از 4ستاره : ستاره کامل
 
  منتقد : راجر ایبرت   مترجم : فاطمه FTSAMO  

 


 
بعد از هفت فیلم و یک دهه، بالاخره با فیلم "هری پاتر و یادگاران مرگ:قسمت دوم"، هري پاتر به پایانی راضی کننده می رسد. قسمت پایانی احترام و شکوه یک پایان به یاد ماندنی را دارد و آن تقابل دراماتیک در معصومیت "هری پاتر و سنگ جادو" را در آن سالهای جادویی به ما یادآور می شود. رون و هرمیون حالا بزرگ شده اند و هری حتی آن ته ریشی که تمام قهرمان های اسطوره ای به آن نیاز دارند را دارد. زمان آن فرارسیده که هری در پیکار نهایی اشان با لرد ولدمورت روبرو شود و جنگ آنها با کمک مجموعه ای از جلوه های ویژه نمایش داده می شود. من هنوز مطمئن نیستم که صاعقه هایی که به وسیله جادو از چوب های جادو خارج می شوند چگونه درست می شوند. اما مهم نیست. آنها خطرناک و مرگبار به نظر می رسند.
من جرات نمی کنم که هیچکدام از اطلاعات حیاتی داستان را لو بدهم که مبادا داستان برای کسی بی مزه شود. به علاوه، ممکن است آنها داستان جی.کی.رولینگ را کاملا از نو نوشته باشند. شاید هری بمیرد، ولدمورت پیروز شود و شرارت حکومت کند.
چیزی که می توانم بگویم این است که این فیلم پایانی، تجدید دیداری با شخصیتهای زیادی است که ما سالهاست انتظار دیدن آنها را داریم. به همین دلیل تعداد زیادی بازیگر سرشناس بریتانیایی در فیلمهای پاتر بازی کرده اند. اینجا ما بار دیگر شخصیت هایی را می بینیم که زمانی برای ما جدید بودند و حالا نامشان همراه با تاثیرگذاری عمیقی در ذهن ما تداعی می شود، بلاتریکس لسترانج، روبیوس هاگرید، پروفسور دامبلدور، اولیواندر، لوسیوس مالفوی، سیریوس بلک، سوروس اسنیپ، ریموس لوپین و حتی پروفسور مک گونگال که از هاگوارتز در برابر قدرت ولدمورت حفاطت می کند.
شما نمی خواهید بدانید که چه اتفاقی برای هاگوارتز می افتد. بسیاری از برج های درخشان و دالان هایش خراب و خاکستر می شوند و تبدیل به یک میدان جنگ آخرالزمانی می شوند. به نظر می رسد که مدرسه نقل مکان اسرارآمیزی به ارتفاعات بلند داشته که می توان به راحتی از آنها سقوط کرد. در بریتانیا مکانی با این جغرافیا وجود ندارد، بنابراین آیا هاگوارتز در بریتانیای واقعی است؟
جایی که آنها در آن سکونت می کنند بریتانیای خیالی است. اين سری فیلمها به ایده جی.کی.رولینگ وفادار مانده و در برابر وسوسه پایین آوردن سطح وقایع یا ساده کردن پیچیدگی ها مقاومت کرده است. رولینگ دنیایی تخیلی با منطق و پایداری خاص خودش ساخته و حالا در پایان ماجرا بیننده ها از اینکه پرسش طولانی مدتشان پاسخ داده می شوند و شک ها به یقین بدل می شوند راضی می شوند.
در یک سکانس رویایی ما می توانیم شخصیت ها را همانگونه که در آغاز بودند ببینیم. آنها خیلی جوان بودند. با گذشت زمان و با جلو رفتن داستان، آنها نیز بزرگ می شوند. دنیل رادکلیف، متولد 1989، اولین بار که در نقش هری پاتر ظاهر شد 11 ساله بود و حالا 21 سال دارد. او و رون ویزلی (روپرت گرینت) و هرمیون گرنجر (اما واتسون) خوشبختانه در طول سالها تغییر زیادی نکردند و به کارشان که کار سختی نیز بود ادامه دادند. بازیگران جوان زیادی نیستند که بتوانند بی وقفه برای یک دهه کار کنند.
واضح است که در این فیلم نقش های مکمل به کمک سه بازیگر نقش اول می آیند. نقش آنها این است که شجاع، خوش ظاهر و قابل اعتماد باشند. آنها دزدکی دید می زنند و مشاهده می کنند، استراق سمع می کنند، حدس می زنند، نصیحت می شوند و هری برای تسلط یافتن به جادویش می جنگد. در همان زمان، بعضی بازیگران سرشناس بریتانیایی مانند مگی اسمیت، هلنا بونهام کارتر، مایکل گمبون، آلن ریکمن و رالف فاینس فقط با حضور در صحنه ها آنجا را به تسخیر خود در می آورند. هری یا هر کس دیگری چه شانسی در برابر ولدمورت دارد؟در اواخر فیلم در حالی که شانس زیادی وجود ندارد ولدمورت به صورت جنین ظاهر می شود و طوری به نظر می رسد که انگار در سس قرمز جوشانده شده است.
این ولدمورت با بازی فاینس است که قسمت پایانی را تحت تاثیر خود قرار می دهد و نشان می دهد که بازی کردن نقش یک شخصیت منفی بهتر از بازی کردن نقش یک قهرمان است. فقط یک فرد شرور قابل توجه می تواند در خرابه های هاگوارتز دوام بیاورد و دانش آموزان باقی مانده را مجبور کند که بین دوستان هری یا پیوستن به او و طرف تاریکی یکی را انتخاب کنند.
این فیلم تاثیرگذار است، دیالوگها بار مناسبی دارند و گذرا به آنها پرداخت نشده، بعضی سورپرایزهاهستند که در بازنگری به نظر مناسب می آیند و "هری پاتر" حالا پایانی دارد که درخور پربار ترین سری فیلمها در تاریخ فیلم است و بدون گفتن حتی یک اسپویلر بگذارید این را بگویم که صحنه پایانی به طور واضح فرصتی برای ساختن ادامه داستان را می گذارد. می دانم رولینگ گفته که ادامه ای وجود نخواهد داشت. اما من فقط گفتم.
یادداشت: سراسر فیلم تاریک، دلگیر و پوشیده از سایه است. باید هم باشد. این موضوع باعث می شود که قالب سه بعدی با نور کم برای آن مناسب نباشد. چند صحنه هستند که در قالب سه بعدی زیبا می شوند (من باز شدن گوی جادویی را دوست دارم) اما احتیاج چندانی هم نیست. مبلغ اضافه ندهید و فیلم را با رنگ شفاف تر به طور معمولی ببینید.
 
با تشکر از گروه ویراستاری به خصوص مهناز خانوم!!
 
 
این نقد و ترجمه تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است . لذا هر گونه کپی برداری از این مطالب بدون اجازه نویسنده و سایت سینماسنتر www.cinemacenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب می گردد . 

 

 

.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

تحلیل و بررسی ها

فروش ایالات متحده

53 $-M
فروش جهانی
3.4 $-M
فروش کلی
56.4 $-M

The Conjuring

 The Conjuring (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

279 $-M
فروش جهانی
308 $-M
فروش کلی
587.8 $-M

Despicable Me 2

 Despicable Me 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

82 $-M
فروش جهانی
8.7 $-M
فروش کلی
90.8 $-M

Grown Ups 2

 Grown Ups 2 (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

33.7 $-M
فروش جهانی
--- $-M
فروش کلی
33.7 $-M

Turbo

 Turbo (2013) on IMDb

فروش ایالات متحده

72.8 $-M
فروش جهانی
110 $-M
فروش کلی
183 $-M

Pacific Rim

 Pacific Rim (2013) on IMDb

کپی رایت

این سایت تحت مالکیت مجموعه فرهنگی سینماسنتر میباشد و فعالیت آن مطابق قوانین میباشد، کلیه حقوق مطالب منتشر شده در این مجموعه متعلق به مجموعه فرهنگی سینماسنتر و مشمول قوانین کپی رایت و حفظ حقوق مولفین است. لذا هر گونه کپی برداری بدون قید منبع و نام نویسندگان نقض صریح قوانین کپی رایت محسوب گشته و مشمول مجازاتهای تعریف شده برای این نوع جرم می گردد. برای هر گونه برداشت از مطالب قبلا با مسئولان سایت هماهنگی حاصل نمائید.

سینماسنتر
مرجع نقد و بررسی فیلم و سریالهای تلویزیونی
 
تلفن: 
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
وبسایت: http://CinemaCenter.ir

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2746
مطالب
1050
وب لینک ها
6
نمایش تعداد مطالب
3382590
 

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آخرین اخبار

ورود/خروج

ثبت نام

*
*
*
*
*
*

پر کردن فیلد های ستاره دار ضروری است.